News

CHAMPIONSHIP CLASSES – ELITE/JUNIOR ELITE

A massive day of racing saw our Aussie elites race three motos, plus finals. Leading the charge was elite women’s racer Saya Sakakibara and junior elite male Kye Affoo who both got sixth! Full results below:

Name Class Club Result
Ashlee Miller Junior Elite Women Castle Hill BMX Club Quarters
Edan Whitlock Junior Elite Women Redlands BMX Club Motos
Nathaniel Rodway Junior Elite Men Lake Macquarie BMX Club Quarters
Kyle Hill Junior Elite Men Nerang BMX Club Quarters
Kye Affoo Junior Elite Men Pine Rivers BMX Club 6th
Lauren Reynolds Elite Women Bunbury BMX Club Quarters
Erin Lockwood Elite Women Nerang BMX Club Quarters
Saya Sakakibara Elite Women Southlake/Illawarra BMX Club 6th
Andrew Hughes Elite Men LMX Bicycle Supercross Motos
Max Cairns Elite Men Park Orchards BMX Club Motos
Brandon Te Hiko Elite Men Geelong BMX Club Motos
Shane Rosa Elite Men The Cove BMX Club 1/8 finals
Kai Sakakibara Elite Men Southlake/Illawarra BMX Club Quarters
Anthony Dean Elite Men Cross Keys BMX Club Semis

 


20″ 13 YEARS & Up – DAY 3

An action-packed third day at the 2018 UCI BMX World Championships saw plenty of big racing as three more Aussies claimed gold! Plenty more put it all on the line for a slice of glory and did the nation proud. Results below!

Medallists

  • Thomas Tucker – GOLD, 13 Boy’s
  • Jordan Callum– GOLD, 14 Boy’s
  • Kira Hill – GOLD, 14 Girl’s

Finalists

  • Michael Robinson – 4th , 30+ Masters
  • Caitlin Jong – 5th, 13 Girl’s
  • Tahlia Marsh – 6th, 15 Girl’s
  • Callum Howarth – 7th, 13 Boy’s
  • Buddha Baum – 8th, 15 Boy’s
  • Des’ree Barnes – 8th, 16 Girl’s
  • James Lautier – 8th, 17-24 men
Name Class Club Result
Caitlin Jong 13-Girl's Satellite City BMX Club 5th
Sophie Taylor 13-Girl's Karratha BMX Club Motos
Callum Howarth 13-Boy's Nerang BMX Club 7th
Jett Smith 13-Boy's Southside BMX Club Motos
Thomas Tucker 13-Boy's Pine Rivers BMX Club GOLD
Kira Hill 14-Girl's Nerang BMX Club GOLD
Lilyanne Croft 14-Girl's Westside BMX Club Semis
Gian Renato 14-Boy's Shepparton BMX Club Quarter finals
Jordan Callum 14-Boy's Rockingham BMX Club GOLD
Felicity Mann 15-Girl's Hills BMX Club Motos
Tahlia Marsh 15-Girl's Clarence Valley BMX Club 6th
Buddha Baum 15-Boy's Beenleigh BMX Club 8th
Blade Cherubino 15-Boy's Bunbury BMX Club 1/8th finals
Matthew Jebb 15-Boy's Hills BMX Club Motos
Jayden Keogh 15-Boy's Southside BMX Club 1/8th finals
Des'ree Barnes 16-Girl's Beenleigh BMX Club 8th
Kiana Botfield 16-Girl's Pine Rivers BMX Club Semis
Jasmin Kilmartin 16-Girl's Hedland BMX Club Motos
Jack Davis 16-Boy's Tamworth BMX Club Quarter finals
Corey Taylor 16-Boy's Woorree Park BMX Club Did Not Start
Dylan Callum 16-Boy's Rockingham BMX Club 1/8th finals
Matthew Fox 16-Boy's Happy Valley BMX Club Motos
Dylan Rush 16-Boy's Bunbury BMX Club Motos
Jackson Tatham 16-Boy's Karratha BMX Club Motos
Scott Gaskin 17-24 Men Southside BMX Club Quarter finals
James Lautier 17-24 Men Sunbury BMX Club 8th
Tyler Verschuren 17-24 Men Cockburn BMX Club Quarter finals
Tenielle Botfield 17-24 Women Pine Rivers BMX Club Motos
Bianca Campbell 17-24 Women Southside BMX Club Semis
Cameron Ainger 25-29 Men Southside BMX Club Motos
Tonn Hayden 25-29 Men Wynyard BMX Club Motos
Jamie Mahuika 25-29 Men Shepparton BMX Club Semis
Murray Nottage 25-29 Men Southside BMX Club Motos
Jacob Sverns 25-29 Men Knox BMX Club Motos
Sandy Cameron 25 & Over Women Penrith BMX Club Motos
Narelle Falkenhagen 25 & Over Women Centenary Plains BMX Club Motos
Melanie Gibson 25 & Over Women Sydney BMX Club Motos
Paul Adams 30-34 Men Rockingham BMX Club Semis
Luke Marsh 30-34 Men Centenary Plains BMX Club Semis
Eddy Galloway 35 & Over Men Penrith BMX Club Motos
Craig Graham 35 & Over Men Northern Park BMX Club Did Not Start
Grant Hines 35 & Over Men Sunbury BMX Club Motos
Pierre Lodygensky 35 & Over Men Manly Warringah BMX Club Motos
Jade Mcpherson 35 & Over Men Hills BMX CLub Semis
Michael Robinson 35 & Over Men Nerang BMX Club 4th
Malcolm Yeardley 35 & Over Men Hills BMX Club Semis

To see the full results by country of this day of racing – CLICK HERE


20″ 12 YEARS & Under – DAY 2

The second day of the 2018 UCI BMX World Championships was raining green and gold on the podium.

Medallists

  • Fraser Vaughan – GOLD, 9 Boy’s
  • Tama Onekawa – GOLD, 10 Boy’s
  • Portia Eden – GOLD, 11 Girl’s
  • Bailey Mills – SILVER, 10 Boy’s
  • Harley Bradshaw – BRONZE, 7 Boy’s
  • Kyne Baird – BRONZE, 10 Boy’s
  • Teya Rufus – BRONZE, 12 Girl’s]

Finalists

  • Kade McNamara – 8th , 7 Boy’s
  • Jye Galloway – 8th, 8 Boy’s
  • Sacha Mills – 7th, 12 Girl’s
  • Noah Elton – 6th, 12 Boy’s

 

Name Class Club Result
Harley Bradshaw 7-Boy's Sydney BMX Club BRONZE
Rusty Killick 7-Boy's Nerang BMX Club Semis
Kade McNamara 7-Boy's Happy Valley BMX Club 8th
Jeorjia Kelson 8-Girl's Lake Macquarie BMX Club Motos
Charlie Daff 8-Boy's The Cove BMX Club Motos
Jye Galloway 8-Boy's Penrith BMX Club 8th
Brodie Klinkert 8-Boy's The Cove BMX Club Motos
Riley Lawrence 8-Boy's The Cove BMX Club Semis
Jed Lillicrap 8-Boy's Bayside BMX Club Motos
Jake Poat 8-Boy's Westside BMX Club Motos
Nate Robinson 8-Boy's Karratha BMX Club Motos
Eli Schroeder 8-Boy's Blue Mountains BMX Club Semis
Chloe Norman 9-Girl's Karratha BMX Club Motos
Fraser Vaughan 9-Boy's Pine Rivers BMX Club GOLD
Bailey Mills 10-Boy's Bayside BMX Club SILVER
Cameron Gatt 10-Boy's Geelong BMX Club Semis
Kyne Baird 10-Boy's Terrigal BMX Club BRONZE
Hunter Boschen 10-Boy's Townsville BMX Club Quarters
Taj Kelson 10-Boy's Lake Macquarie BMX Club Motos
Tama Onekawa 10-Boy's Callide BMX Club GOLD
Portia Eden 11-Girl's Cairns BMX Club GOLD
Matias Harris 11-Boy's Westside BMX Club Quarters
Oliver Rivers 11-Boy's Moranbah BMX Club Semis
Joseph Tucker 11-Boy's Pine Rivers BMX Club Motos
Callum Woodbury 11-Boy's Ashmore BMX Club Semis
Kindle Rapley 11-Girl's Westside BMX Club Semis
Sacha Mills 12-Girl's Bayside BMX Club 7th
Teya Rufus 12-Girl's Maryborough BMX Club BRONZE
Lincon Botfield 12-Boy's Pine Rivers BMX Club Quarters
Noah Elton 12-Boy's Terrigal BMX Club 6th
Joshua Jolly 12-Boy's Knox BMX Club Semis
Cameron Wyatt 12-Boy's Geelong BMX Club Motos


CRUISER’s DAY 1

Australia had 14 finalists in the cruiser classes managing to come away with four medals in a fantastic first day of competitive racing.

Cruiser medallist’s Include:

  • Jordan Callum, Silver, 13-14 Cruiser Boy’s
  • James Lautier, Silver, 17-24 Cruiser Men
  • Melanie Gibson, Silver, 40+ Women
  • Sandy Cameron, Bronze, 40+ Women
Name Cruiser Class Club Result
Hunter Boschen 12 & Under Boy's Townsville BMX Club Motos
Lincon Botfield 12 & Under Boy's Pine Rivers BMX Club 6th
Cameron Gatt 12 & Under Boy's Geelong BMX Club 5th
Joshua Jolly 12 & Under Boy's Knox BMX Club 4th
Callum Woodbury 12 & Under Boy's Ashmore BMX Club 7th
Callum Howarth 13 & 14 Boy's Nerang BMX Club Semis
Jordan Callum 13 & 14 Boy's Rockingham BMX Club SILVER
Thomas Tucker 13 & 14 Boy's Pine Rivers BMX Club 5th
Dylan Callum 15 & 16 Boy's Rockingham BMX Club Motos
Jackson Tatham 15 & 16 Boy's Karratha BMX Club Semis
Corey Taylor 15 & 16 Boy's Woorree Park BMX Club 8th
Felicity Mann 16 & under Girl's Hills BMX Club 7th
Tahlia Marsh 16 & under Girl's Clarence Valley BMX Club 5th
Sophie Taylor 16 & under Girl's Karratha BMX Club Motos
James Lautier 17-24 Men Sunbury BMX Club SILVER
Murray Nottage 25-29 Men Southside BMX Club Motos
Luke Marsh 30-34 Men Centenary Plains BMX Club Motos
Julia Botfield 30-39 Women Pine Rivers BMX Club Motos
Sianel Darcey 35-39 Men Woorree Park BMX Club Motos
Craig Graham 40-44 Men Northern Park BMX Club Quarters
Grant Hines 40-44 Men Sunbury BMX Club Motos
Pierre Lodygensky 40-44 Men Manly Warringah BMX Club Motos
Jade Mcpherson 40-44 Men Hills BMX Club 5th
Mat Norman 40-44 Men Karratha BMX Club Motos
Malcolm Yeardley 40-44 Men Hills BMX Club 7th
Sandy Cameron 40+ Women Penrith BMX Club BRONZE
Narelle Falkenhagen 40+ Women Centenary Plains BMX Club Motos
Melanie Gibson 40+ Women Sydney BMX Club SILVER
Glenn Eden 45-49 Men Cairns BMX Club Semis
Karl Mustchin 45-49 Men Wanneroo BMX Club Motos
Dillon Price 45-49 Men Centenary Plains BMX Club Motos
Jason Eecen 50+ Men Jingili BMX Club Motos
Wayne Jolly 50+ Men Knox BMX Club Semis

To see the full results by country of today – CLICK HERE

 

Featured Image: Craig Dutton