News

Some riders have it in the bag… others are battling for it.

COVER PIC: Courtesy of Get Snapt

After the conclusion of the sixth stage of the 2019 BMXA BAD BOY National Series in Hobart, the standings have been updated and the multiple titles of ‘national series champion’ are on the cards while others have already been etched into the record books.

The series has been a long one, with it kicking off at the Sydney BMX Club in February, before journeying around Australia to WA, QLD, the NT, SA and Tasmania.

Riders have been racing throughout the year with the series recording their four best scores (each out of 200) to determine who will stand as a national series champion.

The penultimate stage at the Southern City BMX Club has already locked in some of this year’s winners and they are celebrated below.

10-boy’s
Kayden Underhill: 703 points – Castle Hill BMX Club (4 rounds)

10-girl’s
Isla Basa, 754 points – Macarthur BMX Club (4 rounds)

8-10 girl’s
Isla Basa, 786 points – Macarthur BMX Club (4 rounds)

11-boy’s
Cameron Gatt: 795 points – Geelong BMX Club (4 rounds)

11-girl’s
Vada Botfield, 771 points – Pine Rivers BMX Club (4 rounds)

12-boy’s
AJ Donald: 761 points – Hawkesbury Hornets BMX Club (4 rounds)

13-girl’s
Danielle Fleming, 786 points – Penrith BMX Club (4 rounds)

14-girl’s
Yasmin Ford, 786 points – Jingili BMX Club (4 rounds)

15-girl’s
Nicola Fleming, 786 points – Penrith BMX Club (4 rounds)

15-16 boy’s cruiser
Kane Stewart: 793 points – Sunbury BMX Club (4 rounds)

17-24 women’s
Jessica McCormack, 800 points – Macarthur BMX Club (4 rounds)

40-44 men’s
Pierre Lodygensky, 767 points – Manly Warringah BMX Club (4 rounds)

40-44 women’s cruiser
Rebecca Seckold: 400 points – Nerang BMX Club (2 rounds)

50+ men’s
Brett Barnes, 600 points – Hawkesbury Hornets BMX Club (3 rounds)

50+ men’s cruiser
Brett Barnes, 800 points – Hawkesbury Hornets BMX Club (4 rounds)

30+ masters
Jacob Sverns, 600 points – Knox BMX Club (3 rounds)

Halfway through the year, the elite and junior elite national series champions were announced. Read about them – HERE

Alongside the elite and junior elite classes, the superclass is the spearhead of the national series.

Unlike the challenge classes, the superclass records a rider’s SIX best scores (each out of 200).

Pine Rivers’ Kiana Botfield already celebrated taking out the junior elite women’s national series title and after her 200-point performance at Southern City, she is in pole position for the superclass and looks to almost have the superclass title in the bag.

Currently sitting on 810, Botfield’s top competitors is the recently retired 2019 national champion Leanna Curtis on 781, while Castle Hill’s rising star Paige Harding sits on 685.

Check out Kiana’s best performance below.

On the men’s ledger, South Australia’s Shane Rosa has jumped forward in the standings to sit on 810 with one more race to add to his tally.

If Rosa is a no show at Canberra, the door lies wide open for Shepparton’s Hayden Fletcher who sits in second on 720 and had led for the majority of the year, to take the top spot.

Running in third on 575 points is the 2018 national champion Brandon Te Hiko, who recorded a 200 in Hobart, but it won’t be enough to get him to the top of the standings after only appearing at three national series stages.

To see a full list of the superclass standings – CLICK HERE

While the superclass has almost been decided, there are plenty of classes who still have many riders in the running for the title and they can be found below (Remember, the four best results are recorded).

8-boy’s
Harley Bradshaw: 784 points – Sydney BMX Club (4 rounds)
Harrison Regan: 737 points – Southside BMX Club (4 rounds)

8-girl’s
Kenzie Edwards: 713 points – Penrith BMX Club (4 rounds)
Ivy Gilbert: 579 points – Southlake/Illawarra BMX Club (3 rounds)

9-boy’s
Jake Poat: 786 points – Westside BMX Club (4 rounds)
Riley Lawrence: 799 points – The Cove BMX Club (4 rounds)
Jye Galloway: 762 points – Penrith BMX Club (4 rounds)

9-girl’s
Molly Williamson: 682 points – Redlands BMX Club (4 rounds)
Alicia Basa: 621 points – Macarthur BMX Club (4 rounds)
Amelia Barthel-Woolerton: 537 – Macarthur BMX Club (3 rounds)

8-10 boy’s cruiser
Kayden Underhill: 786 points – Castle Hill BMX Club (4 rounds)
Jake Poat: 772 points – Westside BMX Club (4 rounds)

12-girl’s
Lauren Winter: 671 – Nhulunbuy BMX Club (4 rounds)
Imogen Healy: 600 – Tea Tree Gully BMX Club (3 rounds)
Valencia Stevis: 570 – Sydney BMX Club (3 rounds)

11-12 boy’s cruiser
AJ Donald: 791 points – Hawkesbury Hornets BMX Club (4 rounds)
Cameron Gatt: 765 points – Geelong BMX Club (4 rounds)

11-12 girl’s cruiser
Sienna Richmond: 395 points – Ballarat Sebastopol CC BMX Club (2 rounds)
Charlotte Guy: 200 points – Ashmore BMX Club (1 round)
Valencia Stevis: 198 points – Sydney BMX Club (1 round)

14-boy’s
Luke Adams: 621 points – Southside BMX Club (4 rounds)
Connor Fallon: 545 points – Lilydale BMX Club (3 rounds)
Kiedis Smits: 537 points – Tea Tree Gully BMX Club (3 rounds)

13-14 boy’s cruiser
Jai Copland: 660 points – Geelong BMX Club (4 rounds)
Joshua Jolly: 593 points – Ballarat-Sebastopol CC BMX Club (3 rounds)
George Begg: 544 points – Eastern Goldfields BMX Club (3 rounds)

13-14 girl’s cruiser
Teya Rufus: 200 points – Maryborough BMX Club (1 round)

15-boy’s
Lachlan Moore: 754 points – Maitland Tenambit BMX Club (4 rounds)
Rory Southwell: 734 points – Macarthur BMX Club (4 rounds)
Joel Marsh: 591 points – Happy Valley BMX Club (3 rounds)

16-boy’s
Rory McNamara: 731 points – Terrigal BMX Club (4 rounds)
Jayden Keogh: 731 points – Southside BMX Club (4 rounds)
Zachary Moore: 720 points – Maitland Tenambit BMX Club (4 rounds)

16-girl’s
Paige Harding: 788 points – Castle Hill BMX Club (4 rounds)
Tahlia Marsh: 770 points – Clarence Valley BMX Club (4 rounds)
Zoe Cooper: 725 points – Sydney BMX Club (4 rounds)

15-16 girl’s cruiser
Ashley Teakle: 200 points – Lake Macquarie BMX Club (1 round)

17-24 men’s
Brayden Porter: 775 points – Cross Keys BMX Club (4 rounds)
Jayden Fox: 600 points – Happy Valley BMX Club (3 rounds)

17-24 men’s cruiser
Brayden Porter: 791 points – Cross Keys BMX Club (4 rounds)
Daniel Morris: 593 points – Tamworth BMX Club (3 rounds)

17-24 women’s cruiser
Adel Munro: 200 points – Ballarat- Sebastopol CC BMX Club (1 round)

25-29 men’s
Dirk Winter: 400 points – Suncoast Hinterland BMX Club (2 rounds)
Jeremy Adams: 200 points – Southside BMX Club (1 round)
Reece Ellis: 200 points – Wynyard Park BMX Club (1 round)

25-29 women’s
Hayley Wolfenden: 200 points – Bathurst BMX Club (1 round)
Kishani Green: 200 points – Westside BMX Club (1 round)

30-34 men’s
Pierre-Jean Daudibon: 374 points – Sydney BMX Club (2 rounds)
Adam Sylvester: 200 points – Penrith BMX Club (1 round)
Glen Swain: 200 points – Clarence Valley BMX Club (1 round)
Aaron Wheatland: 200 points – Mildura BMX Club (1 round)
Matthew Andrews: 193 points – Nerang BMX Club (1 round)
Owen Douglas: 193 points – Castle Hill BMX Club (1 round)

30-34 women’s
Catherine Hopkins: 200 points – Hills BMX Club (1 round)

30-34 men’s cruiser
Glen Swain: 200 points – Clarence Valley BMX Club (1 round)
Michael Carter: 200 points – Jingili BMX Club (1 round)
Aaron Wheatland: 200 points – Mildura BMX Club (1 round)

30-34 women’s cruiser
Nicole Thomson: 200 points – Big Rivers BMX Club (1 round)
Marnie Brighton: 198 points – Clarence Valley BMX Club (1 round)
Bayley Wright: 195 points – Beenleigh BMX Club (1 round)
Corine Beattie: 186 points – Ipswich West Moreton BMX Club (1 round)

35-39 men’s
Eddy Galloway: 791 points – Penrith BMX Club (4 rounds)
Timothy Moylan: 595 points – Penrith BMX Club (3 rounds)

35-39 men ‘s cruiser
Adam Thomsen: 372 points – Maitland Tenambit BMX Club (2 rounds)
Chris Powell: 200 points – Penrith BMX Club (1 round)
Joel McLeod: 200 points – Mandurah BMX Club (1 round)
Daniel Raybould: 200 points – Beenleigh BMX Club (1 round)
Joel Lee: 200 points – Wynyard Park BMX Club (1 round)
Paul Willmann: 193 points – Beenleigh BMX Club (1 round)
Matthew Burgess: 193 points – Launceston BMX Club (1 round)

35-39 women’s cruiser
Rebecca Koffel: 293 points – Frankston BMX Club (2 rounds)
Melissa Ott: 200 points – Lake Macquarie BMX Club (1 round)
Danielle Lawrence: 200 points – Jingili BMX Club (1 round)

40-44 men’s cruiser
Pierre Lodygensky: 781 points – Manly Warringah BMX Club (4 rounds)
Christopher Page: 590 points – Penrith BMX Club 3 rounds)

40-44 women’s
Michelle Newport: 200 points – Mandurah BMX Club (1 round)

45-49 men’s
Jon Dennis: 374 points – Pine Rivers BMX Club (2 rounds)
Alec Begg: 374 points – Caboolture BMX Club (2 rounds)
Shane Jenkins: 372 points – BSX Inc (2 rounds)

45-49 women’s
Melissa Graham: 200 points – Northern BMX Club (2 rounds)
Lisa Robinson: 98 points – Castle Hill BMX Club (1 round)

45-49 men’s cruiser
Steven Hajnal: 581 points – Sunbury BMX Club (3 rounds)
Rudy Peressoni: 393 points – Tea Tree Gully BMX Club (2 rounds)
Anthony Smidt: 386 points – Terrigal BMX Club (2 rounds)

45-49 women’s cruiser
Letitia Weatherhead: 400 points – Bayside BMX Club (2 rounds)
Tina Creber: 200 points – Jingili BMX Club (1 round)

50+ women
Sandy Cameron: 200 points – Penrith BMX Club (1 round)

50+ women’s cruiser
Sandy Cameron: 200 points – Penrith BMX Club (1 round)
Elissa Foreman: 200 points – Pine Rivers BMX Club (1 round)

30+ masters women’s open wheel
Letitia Weatherhead: 393 points – Bayside BMX Club (2 rounds)
Natalie Bunt: 200 points – Bayside BMX Club (1 rounds)
Sandy Cameron: 193 points – Penrith BMX Club (1 rounds)

35+ men’s masters open wheel
Christopher Page: 543 points – Penrith BMX Club (3 rounds)
Mitchell Ramm: 516 points – Southlake/Illawarra BMX Club (3 rounds)
Timothy Moylan: 400 points – Penrith BMX Club (3 rounds)

To see the full list of standings for the challenge classes – CLICK HERE

While there are many classes up for grabs, the national series’ principle aim was to showcase the outstanding Aussie talent across the country and there is no doubt the final stage at the Canberra BMX Club on October 19-20 will be the perfect way to wrap up the 2019 series.

ENTER NOW – HERE!