End of Report
BMX Event Manager© by Lyndon.Downing@bigpond.com

2019 BMXA National Series - Championship Classes

Bad Boy

BMX EVENT MANAGER, Report Created 29/Jun/2019 20:43:36

Series Detailed, All Riders

Round 1: 2019 BMXA Bad Boy Rnd 2 Perth UCI Sunday
Bad Boy

Round 2: 2019 BMXA Bad Boy Rnd 3 Ipswich UCI Sunday
Bad Boy

Round 3: 2019 BMXA Bad Boy NS Rnd 4 Satellite City NT Championship
Bad Boy

Women Junior 7 Riders 7 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 3 of 3 Rounds
RESULT POINTS
GRAND 1
WA
2
QLD
3
NT
1 Kiana BOTFIELD
(100 632 092 24)
Pine Rivers Bmx Club QLD 294 98 96 100
2 Des'Ree BARNES
(100 633 996 85)
Beenleigh Bmx Club QLD 198 100 98 -
3 Leah HEARNE
(100 634 607 17)
Batemans Bay Bmx Club NSW 190 96 94 -
4 Ashlee MILLER
(100 630 571 55)
Castle Hill BMX Club NSW 100 - 100 -
5 Ellie ASCOLI
(100 636 088 43)
Jingili Bmx Club NT 98 - - 98
6 Shantelle REA Southern Districts BMX Club WA 94 94 - -
7 Charlie LESTER-ROSSON
(100 824 308 83)
New Zealand NZL 92 - 92 -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-3 to qualify.

Women Elite 11 Riders 10 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 3 of 3 Rounds
RESULT POINTS
GRAND 1
WA
2
QLD
3
NT
1 Rachel GASKIN
(100 107 998 21)
Southside Bmx Club WA 284 94 92 98
2 Leanna CURTIS
(100 072 475 00)
Southlake / Illawarra Bmx Club NSW 198 98 100 -
3 Annaliese ROKOV The Cove Bmx Club SA 190 96 94 -
=4 Rebecca PETCH
(100 100 287 70)
New Zealand NZL 100 100 - -
=4 Erin LOCKWOOD
(100 111 190 12)
Nerang Bmx Club QLD 100 - - 100
6 Sara JONES
(100 111 193 15)
Caboolture Bmx Club QLD 98 - 98 -
7 Tyler-Lea THORLEY
(100 107 808 25)
Ipswich West Moreton Bmx Club QLD 96 - 96 -
8 Caitlin GEORGANTAS
(100 640 744 43)
New Zealand NZL 90 - 90 -
9 Courtney STEVENSON
(100 438 528 72)
Pine Rivers Bmx Club QLD 88 - 88 -
10 Monique SMITH
(100 081 252 47)
New Zealand NZL 86 - 86 -
-# Gemma-Lee THOMAS
(100 095 260 87)
Castle Hill Bmx Club NSW 0 - - 0

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-3 to qualify.

Men Junior 16 Riders 16 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 3 of 3 Rounds
RESULT POINTS
GRAND 1
WA
2
QLD
3
NT
1 Matthew TIDSWELL
(100 631 754 74)
The Cove BMX Club SA 495 200 195 100
2 Oliver MORAN Manning Valley Bmx Club NSW 480 190 194 96
3 Corey TAYLOR
(100 635 741 84)
Woorree Park Bmx Club WA 455 189 168 98
4 Cailen CALKIN
(100 640 672 68)
New Zealand NZL 351 170 181 -
5 Harry PHILLIPS
(100 636 082 37)
Atherton Bmx Club QLD 341 82 165 94
6 Dylan RUSH
(100 636 498 65)
Bunbury Bmx Club WA 332 162 80 90
7 Damon HOCKING Sunbury Bmx Club VIC 248 80 76 92
8 Dylan BENNETTS
(100 630 561 45)
Wanneroo Bmx Club WA 247 163 84 -
9 Kale WARNER
(100 633 988 77)
Hawkesbury Hornets Bmx Club NSW 233 151 82 -
10 Rico D'ANVERS
(100 640 680 76)
New Zealand NZL 182 - 182 -
11 Jack DAVIS
(100 636 532 02)
Tamworth City Bmx Club NSW 181 181 - -
12 Harrison CRAIG
(100 636 103 58)
Castle Hill BMX Club NSW 166 - 166 -
13 Jono SARGISON
(100 867 783 05)
New Zealand NZL 153 - 153 -
14 Alec EDWARDES
(100 636 086 41)
Wanneroo Bmx Club WA 84 84 - -
15 Kai ANGEL
(100 636 511 78)
Nerang BMX Club QLD 78 - 78 -
16 Logan WHITEHEAD
(100 933 120 61)
Rockhampton BMX Club QLD 74 - 74 -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-3 to qualify.

Men Elite 22 Riders 21 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 3 of 3 Rounds
RESULT POINTS
GRAND 1
WA
2
QLD
3
NT
1 Joshua BOYTON
(100 111 192 14)
Centenary Plains Bmx Club QLD 454 162 198 94
2 Bradley GAME
(100 100 268 51)
Wanneroo BMX Club WA 433 173 162 98
3 Bodi TURNER
(100 077 509 87)
Eastfield Bmx Club VIC 366 171 195 -
4 Hayden FLETCHER
(100 107 806 23)
Shepparton Bmx Club VIC 356 185 171 -
5 Nathaniel RODWAY
(100 438 524 68)
Lake Macquarie Bmx Club NSW 341 168 173 -
6 Corey FRIESWYK
(100 077 512 90)
Caboolture Bmx Club QLD 339 159 180 -
7 Joshua MCLEAN
(100 100 269 52)
Knox Bmx Club VIC 259 - 159 100
8 Jamie GILL
(100 148 680 60)
Hills Bmx Club WA 248 74 82 92
9 Kai SAKAKIBARA
(100 088 107 15)
Southlake / Illawarra Bmx Club NSW 200 200 - -
10 Shane ROSA
(100 095 262 89)
The Cove Bmx Club SA 186 186 - -
11 Wade TURNER
(100 095 827 72)
Eastfield Bmx Club VIC 168 84 84 -
12 Kyle HILL
(100 438 514 58)
Ashmore BMX Club QLD 166 - 166 -
13 Nathan GLAB
(100 148 676 56)
Ballarat-sebastopol C C Bmx Club VIC 152 76 76 -
14 Alex CAMERON
(100 052 730 43)
Sydney Bmx Club NSW 96 - - 96
15 Talon DOBSON
(100 612 719 51)
Jingili BMX Club NT 90 - - 90
16 Caleb DATSON
(100 686 697 18)
Cockburn Bmx Club WA 82 82 - -
=17 Kyle GREEN
(100 111 769 09)
Westside Bmx Club WA 80 80 - -
=17 Benjamin BULLEN-ASLIN
(100 142 255 37)
Lake Macquarie Bmx Club NSW 80 - 80 -
=19 Matthew BLAKE
(100 636 520 87)
Bunbury BMX Club WA 78 78 - -
=19 Zachary MCDONALD
(100 165 211 04)
Casino Bmx Club NSW 78 - 78 -
21 Hayden JANSEN
(100 438 515 59)
Sunshine Coast BMX Club QLD 74 - 74 -
-# Joel CLARK
(100 052 547 54)
Nerang BMX Club QLD 0 - 0 -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-3 to qualify.


Top of Report